Schoenwetter & Co. GmbH

Renault Trucks dealers at Neuseddin, Germany

Lukket
Se nummer
Pappelallee 42
14554 Neuseddin

4.6 / 5
235 Evalueringer fra Google

Åbningstider


Mandag 07:00 / 18:00
Tirsdag 07:00 / 18:00
Onsdag 07:00 / 18:00
Torsdag 07:00 / 18:00
Fredag 07:00 / 18:00
Lørdag 07:00 / 15:00
Søndag -

Lastbil service og reparation
Lastbil service og reparation
Lej en lastbil
Lej en lastbil
Chauffør faciliteter
Chauffør faciliteter
Bremsetest
Bremsetest
Reparation af opbygning
Reparation af opbygning
Lakering
Lakering
Anhænger service og reparation
Anhænger service og reparation
Køling
Køling
Hydraulik
Hydraulik
Service og reparation af lift
Service og reparation af lift
Tachograf
Tachograf
Hjul / akselsporing
Hjul / akselsporing
Dækservice
Dækservice
Reparation af rude
Reparation af rude
Aircondition
Aircondition
Elektriske lastbiler
Elektriske lastbiler



General manager
Axel Ilgner
+49(0)3320540920
axel.ilgner@schoenwetter-trucks.de

4.6 / 5
235 Evalueringer
Skriv en evaluering
18 November 2025 Chris Delcroix
Selvom Schönwetter er tilknyttet Volvo Action Service, hjælper de ikke folk med servicekontrakter. Dårlig service.
10 May 2023 Eduard Demeschko
For at losse kranmanipulatorerne: gå ind i 2. port 52.287493 13.003812, gå til enden og drej til venstre, parker og gå til kontoret ved indgangen. Indgangen vil være i hangaren baglæns, aflæsning med kran fra oven. Der er toilet, ingen parkering til pause 🚛, i industrizonen er der forbud overalt og der er ingen plads, inden man når ca. 1 km er der parkeringslommer, men der er også skilte med forbud mod parkering, men chaufførerne står, der er få pladser. Aflæsningen er hurtig, personalet er venligt.
28 July 2025 David Naubereit
Meget hurtig og effektiv hjælp, jordnær og venlig. Stærkt anbefalet.
7 November 2024 Mert ecehan Sözge
Jeg tog mit tyrkisk-belagte køretøj ind for et brændstoftankproblem. Serviceregistreringsprocessen var meget hurtig, og de tog straks lastbilen til stationen, og problemet blev løst meget hurtigt. Alle ansatte var venlige, og ind- og udtjekningstiden var kun 1 time.
22 April 2024 Detlef Hardtke
Det er selvbetjening, men jeg må sige, at personalet er venligt, og der er ikke lange køer. Rygere og ikke-rygere er godt adskilt, med parkering for biler og lastbiler. Priserne er rimelige; Jeg havde en Jägerschnitzel med kaffe til €6,80.